Kimondta Szoboszlai a frankót Kerkez Milosról
A Liverpool magyar középpályása válogatottbeli társáról nyilatkozott, de azt is elárulta mit szeret enni, illetve mit ábrázol legújabb tetoválása.
Kőkemény tanyavilág, vágóhíd, nagyváros, színpad. Szarvas József útjának nagyobb mérföldkövei is furcsák, ahogy hadarós, tájszólásos, kancsal, szemüveges alföldi gyerekként őt is annak tartották. A Nemzeti Színház színésze belső kényszerekről, meglelt útról és egy „kultúra-visszakérdező” szemszögéből a Színház- és Filmművészeti Egyetem ügyéről.
Ádám Rebeka Nóra interjúja a Mandiner hetilapban.
„Könnyű neked, Szarvas Józsi, mert nehéz gyerekkorod volt” – mondta önnek egy színésztársa a főiskolán. Hasonló címmel később egy novelláskötete is megjelent. Igaza volt Varga Évának?
Ha a végéről kezdjük, akkor igen. Nehéz gyerekkorom volt. Most hirtelen eszembe villant, amit Garas Dezső mondott, amikor már nagyon betegeskedett. Hosszan beszélgettünk, és azt mondta: „Minden rendben volt. Jó életem volt, sikeres voltam, pénzem is volt, családom is, csak ez a vége... Ez nincs kitalálva.” Számomra ez egy kulcsmondat. Ha sikerül, az ember élje úgy végig az életét, hogy végül azt mondhassa: igen, megérte, és tulajdonképpen nem is volt olyan nehéz! Amikor a főiskola után elkészítették velem életem első interjúját, az újságíró nyitókérdése így hangzott: „Nem fél, hogy úgy jár, mint Soós Imre?” Na, mondom, ez jól kezdődik. Utánaszámoltam, én akkor már betöltöttem a huszonnyolcat, Soós Imre pedig huszonhét évesen halt meg.
A novellákban nyersen és őszintén beszél az életéről és az édesapjával való viszonyáról.
Apámnak minden az ellensége volt. A munkája, a négy gyerek, maga az ember. Mindentől félt, csak az állatoktól nem, ezért csapkodott maga körül. Ha ott volt egy gyerek kéznél, gondolkodás nélkül odacsapott a legkegyetlenebb módon.
A nadrágszíj csatos végével. Kemény élet jutott neki.
Korábban jelentkezett ávósnak, de nem vették fel, mert a családjában valaki régebben Horthy-tisztnek állt. Rendőr lett, így érte a forradalom. Majdnem kivégezték.
Azt írja, már nem haragszik rá. Hogyan oldotta fel a haragot?
Meg sem fogalmaztam, hogy érzek ilyet. Nem tudtam máshogy kiírni mindezt, csak a gyermekek nyelvén. A gyerekek kötődnek. Van bennük félelem, szorongás, de gyűlölet nincs. A haragtartás is felnőttfogalom. Egy gyerek, ha megsimogatják a buksiját, a következő pillanatban megbocsát. Persze tartottam tőle, mint sokan mások, hogy ugyanazokat a hibákat követem majd el, mint a szüleim, vagy rossznak vélt tulajdonságaikból mégis marad bennem valami.
Mit hordoz magában a szüleiből?
A nevelési folyamat és a gének öröksége két különböző dolog. Úgy gondolom, a szülők ösztönvilágát hozzuk magunkkal, genetikusan öröklődik. Akik a jelenben vagyunk, hosszú és mély gyökerekkel eredünk a múltból. Négyen vagyunk testvérek, óriási hibák csúsztak a neveltetésünkbe, de a hibákat is abba a korba ágyazva kell látni, amelyben fogantak. Hogyan lett apám zabigyerekből cseléd, majd idénymunkásból téesztag? Miközben pont úgy vert bennünket, ahogy őt verte a sorsa. Kulcsfontosságú eldönteni, hogy mindebből a hozott anyagból az ember mit vesz fel, és mit szeretne elengedni.